עדכונים מהבלוג

הכניסו את כתובת המייל לקבלת עידכונים מהבלוג:
Loading
אוגוסט 14, 2010

(כתב: אורי מאיר-צ'יזיק)

אני לא אוכל הרבה בשר (ומוצרי חלב בכלל לא, חוץ מחמאה, אבל זה לפעם אחרת).

לא שהוא לא טעים לי. אם תשאלו אותי מה אני הכי אוהב לאכול, סטייק, יהיה אחת התשובות הראשונות. אני אוהב לאכול בשר. שלוש סיבות אחרות גרמו לי לקצץ את כמויות הבשר בתפריט שלי, שלושתן מתחומי התזונה וההיסטוריה שבהם אני עוסק.

הסיבה הראשונה היא אבולוציונית. מערכת העיכול שלנו איננה בנויה לאכילת בשר. זה לא שבשר לא חשוב לקיומנו, הוא חשוב מאוד. חוקרים מעריכים שתחילת אכילת הבשר קשורה לקפיצה גדולה ביכולות האינטליגנציה האנושית. אבל הבשר צריך להיות, וכך היה תמיד, רק חלק קטן מהתזונה שלנו. רוב תזונתנו צריכה להיות צמחית.

הסיבה השנייה קשורה באיכות הבשר למאכל ובאופייה של תעשיית הבשר. הצורה שבה מגדלים את הבשר למאכל בארץ ובעולם פוגעת באופן מהותי באיכותו. האוכל שנותנים לבעלי החיים, חומרים נוספים המוזרקים להם ומוספים לתזונה שלהם, תנאי המחייה הצפופים והמלוכלכים שלהם, חוסר התנועה ועוד – כל אלה משפיעים על הרכבו התזונתי של הבשר. לא זו בלבד שהתנאים הללו מורידים מאיכות הבשר, הם גם אינם מוסריים. לא היינו מגדלים כך את חיות הבית האהובות שלנו. ואם כל זה לא מספיק, גם העיבוד של הבשר ושיטות שימורו הופכות אותו במקרים רבים למזיק ממש.

הסיבה השלישית היא הסיבה האקולוגית. גידול בשר במפטמות כפי שנעשה היום, פוגע באופן אנוש בסביבה שלנו, מזהם את מי השתייה ומשחרר כמות גדולה מאוד של גזי חממה. תעשיית הבשר עולה אפילו על השימוש בכלי רכב מבחינת הזיהום.

אבל מה לעשות, אני אוהב בשר ולכן משתדל שמעט הבשר שאני אוכל יהיה איכותי ביותר.

דגים אורגניים קל לנו למצוא, אנחנו מתגוררים ליד הבריכות האורגניות של קיבוץ גבע. גם עוף אורגני ועופות חופש לא קשה מאוד להשיג.

לגבי בשר בקר ובשר טלה, המצב מורכב יותר. בארץ זה קצת קשה, כמעט שאין בשר אורגני ולא בשר מרעה. גם הבשר הטרי לא מצטיין באיכותו. מקורו של רוב הבשר שאנו אוכלים בארץ הוא בעגלים מיובאים, שמיטלטלים שלושה חודשים בים ומבלים את המשך חייהם בפיטום במפטמות צפופות. אז פעם בכמה שבועות, כשמגיע חג או כשחושקת נפשי בארוחה בשרית, אני ניגש לקצב שאני מכיר ומבקש את הנתחים הטובים ביותר.

בימים אלה אני שוהה בהולנד, והחוויה שהיא מספקת לי קצת שונה. אני פה כבר שבועיים, עובד על ספרי הבא. אני ומשפחתי גרים בבית של חברים וחיים את חייהם. כשהם הציעו לנו להזמין אוכל מהקואופרטיב האורגני שלהם, כמובן ששמחנו מאוד. בארץ קל לנו יותר – אני עובר לפחות פעם בשבוע בחווה האורגנית הקרובה ואוסף לנו סל נכבד – וכאן אנחנו גרים בעיר ולא שכרנו רכב, ומקור המזון חייב להיות בחנות.

אנחנו משתדלים לאכול כמה שיותר אורגני. בסופרמרקט השכונתי אפשר למצוא ירקות, בשר, ביצים ועוד מוצרים אורגניים איכותיים. אבל התארגנות ההזמנה המשותפת של השכנים היתה חוויה מרתקת, שסיפקה אפשרויות ומגוון אינסופיים.

אחד הדברים שהזמנו היה פילה אורגני וטרי של טלה.

ההתרגשות החלה כבר ביום שהגיע הפילה ונמשכה בציפייה להכנתו.

כשאני אוכל בשר אני אוכל אותו, בדרך כלל, לבד. לא, ברור לכם שהבנות לא נותנות לי לאכול את כולו לבדי, הן יושבות לידי, אבל המנה – נטו בשר. רק בשר, מקסימום אני מוסיף לו סלט ירוק טרי ועלי תבלין, כדי להקל על העיכול.

את הטלה הזה אכלתי עם מעט פטרוזיליה וכוסברה ומספר עלי חסה. צרבתי אותו על מחבת לוהטת, המלחתי מעט והכנסתי לכמה דקות לתנור לוהט (זה טריק שלמדתי מחברי אברהם ממסעדת קנייפה בשרונה). אחרי כמה דקות בתנור הוצאתי ופרסתי לפרוסות.

הסטייק היה בדיוק כמו שאני אוהב אותו. מדיום רייר. בנותיי  ואני התענגנו עליו.

זו היתה ממש חגיגה.

עוד על בשר

התפרסם גם בפורטל onlife

3 תגובות על “בשר מרעה אורגני וטרי (רשומה מהולנד)”

 1. רגב הגיב:

  אני לא חי בארץ כבר תקופה, אך משום מה הייתי בטוח שהבקר בארץ מגיע מפרות מרעה מארגנטינה או רמת הגולן. מידע מעניין, תודה.

 2. רונית הגיב:

  אז בכל זאת איך מוצאים בשר בקר אורגני איכותי בישראל ??
  ועדיף שלא בשר ששונע מאירופה או כל יבשת אחרת….

  תודה,
  רונית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *