עדכונים מהבלוג

הכניסו את כתובת המייל לקבלת עידכונים מהבלוג:
Loading
פברואר 18, 2019

הפוסט המפורסם כאן הוא חלק מסדרת פוסטים שריכזנו יחד והעוסקים באריזות ותוויות מזון.

זה קמח מלא שצילמתי בסופר מרקט לפני כמה ימים. אבל הוא לא באמת מלא הוא מתשעים אחוז מחלקי החיטה.

החודש נכנסים סוף סוף לתוקף גליונות התיקון לתקן הקמח והלחם המלא ומעכשיו קמח מלא חייב להיות ממאה אחוז מחלקי החיטה.

האריזה המוצגת פה של קמח מלא אורגני של הרדוף אינה תקנית ומטעה.

קמח מלא מהיום לא רק חייב להיות כזה שמורכב ממאה אחוז מחלקי החיטה אלא צריך להיות לידו כיתוב שמציין האם הוא נטחן מגרעין החיטה בשלמותו או מורכב ואז צריכים בסוגריים לציין את מרכיביו.

צריך לכתוב כך גם כשהקמח המלא הוא מרכיב בתוך לחם או מוצר אחר.

שימו לב.


***

שימו לב לקמח הזה. כבר קיבלתי כמה שאלות מאנשים שחשבו שזה קמח מלא. בהחלט לפי האריזה אפשר להתבלבל. האריזה חומה, מהודרת ונותנת תחושה של משהו שונה. לקמח קוראים קמח כפרי (אין בחוק הגדרה כזו של קמח), יש בחלק הקדמי מעיין חותמת שכתוב בתוכה "הסדרה הבריאה" גם לזה אין הגדרה בחוק וגם על קולה אפשר לכתוב הסדרה הבריאה, בנוסף יש סיפור ארוך מאחורה על תכונותיו של הקמח ועל החומר עם השם היפה והתכונות הנהדרות שנקרא "אלרון".

אבל אם קוראים לעומק מבינים שזה בעצם קמח אחיד (זה אפילו כתוב במשפט הראשון). קמח אחיד הוא קמח לבן לכל דבר ועניין, ממנו מכינים את הלחם האחיד, הוא מופק מהחלק החיצוני של האנדוספרם ומכיל באופן טבעי חלק מהאלרון שהוא השכבה החיצונית של האנדוספרם ומחבר בינה לבין הקליפה (סובין). אין פה לא סובין ולא נבט. בקיצור: קמח לבן.

לא נראה שהם עברו ממש על החוק, כל מה שנכתב הוא אמת, אבל בהחלט זו עוד הטעייה בחסות החוק.

שימו לב מה אתם קונים. תמיד קראו לעומק ועל תסתכלו על הקנקן אלא חקרו מה יש בתוכו.

***


זו אריזה של קמח כוסמין לבן. אני מביא אותה פה כי לאנשים רבים יש נטייה לחשוב שבגלל שלכוסמין יש יחסי ציבור כל-כך טובים אז אין קמח כוסמן שהוא לבן או שקמח כוסמין לבן הוא בריא יותר (כמו שחושבים כך על אורז בסמטי).

כל זן של חיטה אפשר לפרק ולכן לכל מכל זן של חיטה אפשר לייצר קמח לבן או קמח מלא. על האריזה הזו כתוב בברור שמדובר בקמח כוסמין לבן. לגבי הכיתוב "טבעי" אני לא בטוח שאפשר על פי הכללים לכתוב כך על האריזה וזאת בגלל שעל-פי רשימת הרכיבים של קמח זה הוסיפו לו גלוטן, אבל זה צריך להבחן ממחינה משפטית אל מול תקן סימון המזון. רוב האנשים שאוכלים קמח כוסמין אוכלים אותו בגלל הרכב הגלוטן השונה ואם באמת הוסיפי לקמח זה גלוטן השאלה איזה גלוטן הוסף. בקיצור, זהו קמח לבן מעובד. מי שרוצה לצרוך קמח כוסמין איכותי שיקנה קמח כוסמין אורגני ומלא.

על האריזה האחורית גם כתוב שכוסמין, הוא אחד מחמשת מיני הדגן המוזכר בתנך. מבחינה מחקרית אין לכך סימוכין ולכוסמין המוזכר במקרא אין קשר לזן החיטה הנקרא כוסמין אותו אנו צורכים כיום שכולו מיובא מארצות רחוקות, מה גם שבתקופת התנך לא היה קמח לבן אלא רק מלא.

***

הובאה לידיעתי האריזה הזו של "טחנות קמח יפו". אריזה זו אינה מתאימה לתקן החדש לקמח. חשוב לציין שעל פי התקן החדש אי אפשר לכתוב את המילה מלא על שום קמח שאינו מורכב ממאה אחוז מחלקי גרעין החיטה. הקמח שבתמונה אינו קמח מלא.

התקשרתי לטחנות, התייחסו אלי באדיבות ובכבוד, דיברתי עם המנהל של הטחנות והטוחן הראשי שהודה על פנייתי ודאגתי והבטיח שהם נמצאים בתהליך מואץ להחלפת האריזה והמילה "מלא" תרד מכל האריזות הקיימות, כך שהקמח יתאים לתקן.

***

את הסיסמא על אריזת הלחמניות הזו, בפעם הראשונה "מומלץ כבסיס לארוחת בוקר לילדים, החיונית לריכוז ושיפור החשיבה." נוצרת התחושה שזו אמורה להיות לחמניה בריאה ומזינה, כי הרי היא "חיונית לריכוז ושיפור החשיבה" אבל בקריאה מעמיקה יותר מבינים שלא הלחמניה היא החיונית, אלא ארוחת הבוקר היא "החיונית לריכוז ושיפור החשיבה" ללא כל קשר ללחמניה.

זו לחמניה לבנה, מקמח לבן (שזה סוכר) בתוספת סוכר, מתפיחים, מתחלבים, משמרים ועוד. לא ברור מי ממליץ על לחמניה כזו כבסיס לארוחת בוקר לילדים ובטוח שהיא אינה מועילה לריכוז ולחשיבה אלא סביר שאף להיפך. משרד הבריאות כבר פרסם מספר מסמכים על הנזק של צריכת המוצרים מקמח לבן ותועלתו של הקמח המלא.

באמת מומלץ לאכול ארוחת בוקר מזינה שהיא "חיונית לריכוז ושיפור החשיבה" ולהשאיר את הלחמניה הרכה הזו על המדף.

 

תוכלו להתרשם מפוסטים נוספים העוסקים בנושא בבלוג, בלחיצה כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *