עדכונים מהבלוג

הכניסו את כתובת המייל לקבלת עידכונים מהבלוג:
Loading
יוני 3, 2013
(כתב: אורי מאיר-צ'יזיק)

את השבוע האחרון ביליתי באיטליה. מחר אשוב הביתה.
היום שמעתי סיפור שמזכיר לי מדינה ים-תיכונית אחרת שאני מכיר.

אני נמצא פה באזור הררי מבודד ועוסק במסורות של אוכל מקומי. לכל משפחה פה יש כמה דונמים של עצי זית בעיקר לצריכה עצמית. הזיתים מבשילים במהלך שלושה חודשים, אבל בגלל שזה מקום הררי לכל משפחה מבשילים הזיתים בזמן מעט שונה, לפי הגובה של המטע, פנייתו לכוון השמש ועוד. על-פי המסורת המקומית בכל פעם שמבשילים הזיתים של משפחה מסוימת, כל המשפחות השכנות באות לעזור לה למסוק את הזיתים, ואז כשמבשילים של אחרת כולם עוזרים לה וכך העבודה היא עבודה קהילתית וכולם מרוויחים.

מס הכנסה האיטלקי החליט לאחרונה שהוא לא יכול לאפשר את זה, כי כך המשפחות לא משלמות לעובדים ולא מעלות מס. לכן הוא אוסר על מסיק בשטח שהוא לא שלך אלא אם כן אתה יכול להוכיח שהאדם מקבל שכר. אם תופסים מישהו שהוא לא מהמשפחה ולא מקבל שכר אז מקבלים קנס של 2000 יורו. הקנס הזה מביא לכך שרוב הזיתים נשארים על העצים והכרמים מוזנחים כי לא משתלם לאף אחד למסוק את הזיתים של עצמו לבד.

זה מזכיר לי סיפור ששמעתי על רופא מירושלים שטיפל בחינם בילדים מעוטי יכולת. כשמס הכנסה גילה את זה הוא לא הסכים שימשיך כי כך מס הכנסה מפסיד כסף, הכנסה, רווח שלו. (עם כל המדיה החברתית והפייסבוק, אני לא מצליח להיזכר איפה וממי שמעתי את הסיפור. אבל עכשו שהקמנו עמוד לעסקים קטנים – מקומית MekoMeet.co.il – נוכל לרכז שם את כל מה שקשור בעסקים קטנים… ואח"כ גם ממש להצליח למצוא את זה)

4 תגובות על “מי מפחד משיתופי פעולה?”

 1. אבשלום א. הגיב:

  היי,
  אנחנו נמצאים עכשיו בחוות האלפקות במצפה רמון. השנה, לאחר שנתיים שהופסקה הפעילות, אלון ייצר צמר אלפקות – טהור באיכות מעולה. הצמר שוקל חצי מצמר כבשים ומחמם יותר ונעים יותר.
  ייצרו כ 100 קילו ויהיה זמין החל משבוע הבא.
  אם לא נמצא ברשימה המקומית – מומלץ להוסיף.

  הסיפור על המסיק הקהילתי, מזכיר את האיסור על עיסקאות חליפין – שלמעשה עוקפות המיסים. אני לא מצוי ברזי המיסים, אבל יש כאן בעיה בסיסית של גישה.

  אבשלום.

  • טלי מאיר-צ'יזיק הגיב:

   אבשלום,
   מה עושים עם צמר אלפקות? הוא בצורה של סלילים לסריגה?
   יש לך פרטים נוספים על המגדל?

 2. שרון הגיב:

  מנסה לחשוב יצירתי: אני לא יודעת מה היקף העבודה בכל פעם, אבל מן מחשבה: מה לגבי האפשרות לעשות מן הסכם חלופי – משלמים שכר מינימום ל"עובדים", הם שומרים את הכסף בצד ומשלמים ל"עובדים" כשיבוא תור המסיק שלהם, ככה בשיטת הבונבוניירה של קישון. למחזר כסף. למה מינימום? כי ככה ההפסד כלפי רשויות המס יהיה מינימלי. רק את ההפסד כלפי רשויות המס מאבדים, אבל זה בוודאי לא מגיע לעלויות הקנס או עובדים אמיתיים.

  אבל כן, ללא ספק חוק מכוער ועצוב.

 3. יונה הגיב:

  זה נשמע כמו בדיחה. במלים אחרות: אם זה לא היה עצוב, זה היה מצחיק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *