עדכונים מהבלוג

הכניסו את כתובת המייל לקבלת עידכונים מהבלוג:
Loading
ספטמבר 19, 2015
(כתב: אורי מאיר-צ'יזיק)

אורי מאיר-צ'יזיק ויאיר אנגל

בקיץ שעבר באיטליה, קצת בבידוד מההמולה שהייתה פה בארץ, עשינו לנו, יאיר אנגל חברי ואני, סדנא בכלים אכילים.

יאיר הוא מעצב סביבתי שעוסק בקיימות ופועל על-פי העקרונות של מעריסה לעריסה.  בשונה מ'עריסה לקבר', מעריסה לעריסה היא גישה בעיצוב מוצר שעוסקת בכל ההיבטים האקולוגיים של המוצר מחומרי הגלם והשימוש ועד השאלה מה קורה לו לאחר גמר השימוש בו. יאיר ואני רצינו ליצור ביחד משהו שיחבר בין שני העולמות שלנו – עיצוב ומזון, דרך נושא הקיימות המשותף לנו.
חשבנו קצת ביחד ובחרנו לבחון את תהליכי ייצור הכלים, ליצור כלים שגם אפשר לאכול בהם וגם אפשר לאכול אותם, או להשתמש בהם שימוש נוסף בדרך אחרת.

מכיוון שהיינו באיטליה, לא יכולנו להתעלם מהמארחים שלנו, מהחומרים ומהמסורת המקומית. לכן, כחלק מהתרגיל, עשינו ניסיון ליצור צלחות מיוחדות מפולנטה.

IMG_0465 (Medium)

זו הייתה חוויה מצויינת, בהתחלה ניסינו באמצעות כלים ותבניות שהיו במטבח ליצור צלחת, אבל לא צלחת רגילה, אלא צלחת מורכבת – תעלות ושקעים – כדי לאכול מתוכה אוכל מגוון במרקמים ובצורה. היה מוצלח אך אחרי הניסיון הראשון יאיר הגיע עם רעיון עוד יותר טוב, והלך להכין תבנית מחרס. בכל זאת היינו במרכז אומנות עם פסל וקרמיקאית. הוא עבד קשה בסדנא ויצר תבנית מחרס שעליה יצקנו את הפולנטה. המארחים המסורתיים שלנו, שעבורם הכנת הפולנטה היא טקס-כמעט-דתי חשבו שאנחנו מחללים את כבודה של הפולנטה. אבל התוצאה הייתה מדהימה, צלחת ייחודית שלתוכה יצקנו אוכל מצויין וכמובן אכלנו עם היידיים.

זו הייתה חוויה עיצובית – חשבנו איך ליצור בתוך הצלחת את החלל המתאים, איזה חומר יתאים, וגם חושית – ליצוק את האוכל, לאכול עם הידיים.
זו הייתה ההתחלה ועכשיו אנחנו רוצים להמשיך ליצור, לבשל, לאוכל ולמצוא עוד רעיונות יחודיים.

IMG_1129 (Medium)

אז אנחנו מזמינים אתכם ואתכן ליום של יצירת כלים אכילים מעריסה לעריסה.

יום שישי, 2.10, בשעה 10:00
יום שלם במרכז להנהגת הבריאות
כולל ארוחת צהרים משותפת
בנווה-איתן, עמק המעיינות

פרטים באתר: אוכלים את הכלים

הרשמה ופרטים נוספים אצל תמי 052-3633489
tami@mazon-izun.com

 

עוד על עיצוב מעריסה לעריסה:

 

תודה לחיים יוסף על סדרת התמונות הנהדרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *