עדכונים מהבלוג

הכניסו את כתובת המייל לקבלת עידכונים מהבלוג:
Loading
נובמבר 5, 2017

ספר חדש הולך ונרקם בעקבות הקורס האהוב שלנו "מה זה עושה בצלחת שלי?".

הספר יעקוב אחרי המהפכות בתזונה האנושית ויתחקה אחרי עקבותיהן עד לצלחות התזונה המערבית המודרנית.

במיוחד לקוראי ולקוראות הבלוג שלנו, נגניב מדי פעם הצצות קטנות לתוכו.

הנה ההתחלה של הפרק הראשון, שעוסק, כמובן, במהפכה הראשונה – המעבר לבשר:

יש מעט מאוד דברים שיש עליהם הסכמה רחבה בין חוקרים מאותו תחום, שלא לדבר על תחומים שונים. כך גם בנוגע לבשר. אבל כאן יש לפחות שלושה דברים שכולם מסכימים עליהם:[1]

 1. אי-שם בעבר היו בני האדם הראשונים צמחוניים, ומתישהו באבולוציה שלנו התחלנו לצרוך מזון מן החי. משמע, הפכנו מלקטים, שאוכלים רק מזון מהצומח, ללקטים-ציידים, שאוכלים מזון מן החי לצד ליקוט הצמחים.
 2. המעבר הזה, לצריכת מזון מן החי, התרחש די מזמן. ההערכות נעות בין 2 מיליון ל-20 מיליון שנה. אבל בכל מקרה, העדויות מראות שאנחנו אוכלי בשר כבר כמה מיליוני שנים לפחות.
 3. למעבר הזה הייתה, ככל הנראה, השפעה מהותית על ההתפתחות שלנו, ממש על המבנה הפיסי, על המוח, על האיברים הפנימיים. זו ממש לא ההשפעה היחידה, אבל כל החוקרים שכותבים בתחום מסכימים שתוספת הבשר לתזונה השפיעה על כך שבסופו של דבר הפכנו ליצורים חברתיים[2].

 

על שאר השאלות, כמו – למה עשינו את השינוי? איך בדיוק הוא התרחש? ועוד שאלות, אין הסכמה בכלל ויש תאוריות כחול אשר על שפת הים. לא אביא כאן את כל התאוריות לגבי המעבר הזה, רק אזכיר שיש הטוענים שהתחלנו בתור אוכלי נבלות (אחרי שהאריה היה טורף את האייל, אנחנו היינו מתנחמים בשאריות)[3] ויש האומרים שהתחלנו ממש כציידים. בואו ננסה לסדר את הרעיונות החשובים בתחום הזה ונתחיל לפרק קצת את השינוי המשמעותי הראשון בתזונה האנושית.

 

IMG_0469 (Medium)בתמונה: אורי בלי בשר
צילם: חיים יוסף

[1] טוב, כמעט. כי אין באמת דבר כזה כולם. אין שום דבר בעולם שכולם מסכימים עליו. אבל לעיתים מתרחש מעין אירוע קוסמי מדעי שבו רוב המדענים\החוקרים בתחום מסוים מסכימים על כמה עובדות יסוד. זה המצב כאן.

[2] Homa Sapiens לפני כמאתיים אלף שנים

[3] Shipman, Pat. "Scavenging or hunting in early hominids: theoretical framework and tests." American Anthropologist 88, no. 1 (1986): 27-43.

4 תגובות על “הצצות קטנות אל הספר החדש”

 1. יונת הגיב:

  לא יודעת אם שווה להזכיר, אבל יש גם גישה שמשלבת בין השתיים שהזכרת: ליקטנו בשר בחופי אגמים (צדפות, סרטנים).

 2. D! פה ועכשיו הגיב:

  תודה. מעניין.

 3. עטרה הורוביץ הגיב:

  אורי, נראה לי שלספר כזה יהיה שוק גדול יותר לגרסה באנגלית!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *