הדבש בו משתמשים להכנת התמד חייב להיות דבש טבעי ולא מחומם.

רכיבים:

דבש טבעי

מים

הוראות הכנה:

  1. בצנצנת גדולה עם פתח רחב מערבבים דבש ומים, בדרך כלל אני מערבב חלק אחד של דבש לכל ארבעה חלקי מים, אבל אפשר גם להוריד את מינון הדבש לעד 1/15 מהמים.
  2. מניחים את הצנצנת עם הנוזל שנוצר על השיש, מכסים בבד נושם כדי שלא יכנסו ברחשים לנוזל, ומערבבים היטב פעם ביום (אפשר גם פעמיים) במשך עשרה ימים.
  3. כעבור עשרה ימים כבר יש לנו תמד חי, צעיר, מתוק מאוד, כמעט ללא אלכוהול אבל שכבר עבר תהליך תסיסה ראשוני  ומכיל טעמי תסיסה.
    בשלב הזה מוזגים את התמד לבקבוק, על פיית הבקבוק משחילים בלון, כך שלא תתאפשר כניסת חמצן טרי, אך לגזים הנוצרים בבקבוק יש מוצא. 
  4. את הבלון המתנפח בהדרגה, משאירים על פיית הבקבוק כחודש (או עד שרואים שהוא כבר אינו מתנפח עוד, מה שמעיד על כך שהתסיסה הראשונית הסתיימה) ואז מפקקים את הבקבוק ומכניסים למקרר.
    אפשרות נוספת, קצת יותר מורכבת, במקום להשתמש בבלון, פשוט פוקקים את הבקבוק באמצעות פקק. פעם ביום פותחים אותו כדי לשחרר גזים. יתרונה של השיטה הוא שהלחץ שיוצרת סגירת הפקק, מייצר משקה מוגז מעט, אך החסרון הוא שאם לא מקפידים על שחרור הגזים פעם ביום יש סכנה שהלחץ יגרום לבקבוק להתפוצץ.

ככל שהתמד יבלה יותר זמן במקרר, כך תרד רמת הסוכר ותעלה רמת האלכוהול. 

הערות: אפשר להוסיף כל מיני תבלינים לשדרוג הטעם בתהליך התסיסה, מג'ינג'ר ועד זוטא. אם מדובר על עשבי תיבול טריים מומלץ לסנן אותם החוצה לפני הבקבוק.